Внеконкурсная программа 2017

Feature, debut:

Chocolate wind, Ilya Antonenko. 23.43
The Tussle, Evgeny Nikitin. 26.00
Heat, Alexey Chudinov. 14.32
I Can See You, Denis Kudryavtsev. 17.06
Mira, Andrey Troitsky. 29.00
Amnesia, Galya Shiyan. 1.00
Palm, Maxim Myshansky. 14.56
Childhood, Nikandr Fedorov. 35.09. Yakutia
Bathing Of The Red Horse, Giorgi Gogiberidze. 11.18. Georgia

Feature, student:

High Courses of Scriptwriters and Film Directors, Moscow, Russia
The Last Tram, Darya Molchanova. 18.46
Game, Alexey Dykhovichny. 15.00
To The Dacha, Alexey Naumov. 15.23
Moscow School of New Cinema, Moscow, Russia
Chita, Dmitry Tarkhov. 29.46
N.S. Mikhalkov Cinematography and Theatre Arts Academy, Moscow, Russia
Parents Came To Me To Sri Lanka, Vera Vodynski. 29.50
All-Russian State University of Cinematography named after S. A. Gerasimov (VGIK), Moscow,
Russia
Back to Mars, Korney Ratiyov. 30.00
I Confused. Perhaps Not Love, Nataliya Koshkina. 19.45
Listen With Your Heart!, Alena Shtumf. 2.50
The Living Go Ahead, Pavel Palekhin. 8.37
Uzbekistan State Institute of Arts and Culture, Tashkent, Uzbekistan
Limousine, Abduazim Ilkhomjonov. 15.39
She, Mukhlisa Azizova. 11.33
Manhattan Film Institute, USA
Timeline, Mikhail Romanovsky. 8.05
L’inis (The National Institute of Image and Sound), Montreal, Canada
Blood Sister, Guillaume Comtois. 12.39
Wood, Eve Dufaud. 15.00
Leon Schiller National Higher School of Film, Television and Theatre in Lodz, Lodz, Poland
Dreaming Of Warsaw, Mateusz Czuchnowski. 15.40
Western Australian Screen Academy at Edith Cowan University, Perth, Australia
Riptide, Chantelle Bertino-Clarke. 10.55
Im Kwon Taek College of Film and Media Arts, Dongseo University, Busan, South Korea
Hansu Sauna, Sang Kyun Park. 07.00
The Film School for the Young Filmmakers at the State Tajikfilm Studio, Dushanbe, Tajikistan
Sonny, Payrav Sharifov, Daler Bobiev, Takhmina Muminova. 20.00
Film and TV School of Academy of Performing Arts in Prague (FAMU), Prague, Czech Republic
Trace I Leave (Behind), Simona Donovalova. 7.40
Tom And Sara, Alan Sys. 22.49

Non-fiction, debut:

You Are Not Alone!, Anna Barsukova. 28.00
Overcoming: Sky Challenge, Konstantin Kolodyazhny. 30.00
Corps De Ballet, Konstantin Astashev. 25.40
Dance, Anel Satbekova. 14.59. Kazakhstan

Non-fiction, student

All-Russian State University of Cinematography named after S. A. Gerasimov (VGIK), Moscow, Russia
Sister, Nastya Kuzyakova. 24.24
At The Edge Of The World, Anastasia Osipova. 13.36

My City Baku, Alfia Khabibullina. 20.21
I Am Still Looking For You…, Pavel Ruzyak. 15.00
Ostankino Moscow Institute of Television and Radio Broadcasting, Moscow
Village Tobanieri, Vakhtang Zhorzholiani, Pavel Tsyplenkov. 14.01
Moscow State Art and Culture University, Moscow
Beyond The Picture, Natalya Kholopova. 26.00
Saint Petersburg State University of Film and Television, Saint Petersburg, Russia
Fly Like An Albatross, Elizaveta Yakovleva. 16.00
Chelyabinsk State Institute of Culture and Arts, Chelyabinsk, Russia
I’m With You, Yana Alekperova. 10.11
Marina Razbezhkina and Mikhail Ugarov School of Documentary Film and Theatre, Moscow, Russia
Happy Pills, Alexander Zubovlenko. 30.55
Leon Schiller National Higher School of Film, Television and Theatre in Lodz, Lodz, Poland
We Get Along Beautifully, Maciej Jankowski. 27.30
School of Theatre and Film Art of Kyungsung University, Busan, Republic of Korea
“The House In A House In A House”, Chan Young Jeon. 24.30
Bahcesehir University, Istanbul, Turkey
A Whistle Comes From Far Away, Burak Dogan. 16.20